top of page

Na šachtu jsem jezdila už v kočárku

Krásný den všichni podzemáci, ale i lidé nadpozemní. Jsem Manča a se šachtou jsem se poprvé seznámila už jako malá, když jsem tam poprvé přijela v maskáčovém kočárku a vandráckých dupačkách. Od té doby jsem tam jako ryba ve vodě, už nějaký ten pátek se přehrabuji v železné rudě. Šachta je něco jako takové slunce, bez ní bych nepřežila.Už jako malá jsem vždycky milovala mašinky, byly pro mě lepší než panenky. Místo růžových šatiček jsem preferovala fárák a montérky. Poprvé jsem si do mašinky sedla v pěti letech, to jsem seděla Mikimu na klíně a točila pákou. Jak čas šel, pomalu jsem se začala učit i s bagrem a vrtačkou. Seznamovala jsem se s mnoha průvodci, začínala se více zajímat o historii dolu, potají jsem v pokladně kreslila moje představy o tom, jak skutečně vypadají ti permoníci. Moje představivost neznala meze a vlastě doteď nezná.

Kromě toho jsem stíhala hrát na klavír a zpívat. Takže tím se ze mě stal v mých osmi letech první klavírista v dole. Ale to byl teprve začátek. Najednou mi táta řekl: „Nauč se text a budeš provázet.’’ Nezbývalo mi nic jiného než poslechnout. Neměla jsem podle čeho se ho učit, ale pochytila jsem hodně od našich úžasných průvodců. I když mi bylo deset, cítila jsem se mezi nimi lépe než mezi svými vrstevníky. Teď jsou moje druhá rodina.


Manča (vpravo) zná šachtu už od malička

I když už uteklo pár roků, pořád mám co objevovat a nadále být součástí tohoto úžasného místa. Miluji historky z natáčení, hlavně Mikiho povídání o jeho zážitcích. Všichni tady získáváme hromadu nezapomenutelných vzpomínek. A že jich není málo. Například když jsem šla na konci prohlídky úplně vzadu a najednou se mě nějaký pán zeptal: „Slečno, co že se zde těžilo? Uran nebo uhlí?’’ V tu chvíli mu klidně odpovím: „Těží se zde železná ruda, od toho je také název ŽELEZNORUDNÁ ŠACHTA.“ Potom se začne ptát na otázky typu „Nemůže nás zavalit hornina?“ To už raději postupuji dopředu k průvodcům. Myslím, že nejsem jediná, kterou vždy překvapí, když si k nám někdo nakráčí v lodičkách, přestože máme na stránkách upozornění na bláto a zimu. Často se opravdu chytáme za hlavu.

Jsem vděčná Mikimu, mému tátovi, že mě vedl cestou tajemného podzemí. Musím také poděkovat Anežce, Kamče, Báře, Kristýně, Matoušovi, Míšovi a mnoho dalším průvodcům a taky vám, milí návštěvníci, že k nám chodíte. Vždy mě zahřeje u srdíčka, když vidím nadšené pohledy návštěvníků. Doufám, že zde budu moct být co nejdéle s mými nejlepšími přáteli.

191 zobrazení0 komentářů

Comments


kladivo1.png

důlní expozice

CHRUSTENICKÁ ŠACHTA

bottom of page